Od dawna w stomatologii używa się różnych urządzeń wykorzystujących działanie promieni laserowych. Najbardziej rozpowszechnione są lasery diodowe i lasery erbowe o różnym zastosowaniu. Wielu stomatologów używa ich codziennie w czasie wykonywania licznych zabiegów obok tradycyjnych metod leczenia. Jest wiele zalet płynących z użycia tych urządzeń. To przede wszystkim lepsza kuracja pacjentów, mniejsza ilość nieprzyjemnych sytuacji połączonych z bólem, no i szybsze zdrowienie.

Laser diodowy stosuje się w następujących sektorach:

* Endodoncja: bakteriobójczy efekt lasera jest skuteczny w głębi kanału korzeniowego i kanalików zębinowych, sprzyjając zdrowieniu również obrażeń części wierzchołkowej korzenia w dosyć krótkim czasie. Energia lasera aplikowana w leczeniu kanałowym wykazuje wiele zalet, pośród nich całkowita redukcja mikroorganizmów.

* Parodontologia: skuteczny w eliminowaniu bakterii laser redukuje powstawanie kieszonek patologicznych i całkowicie uzdrawia tkanki dziąseł. Zastosowanie światłowodu pozwala na dokonanie interwencji prawie bezbolesnych wewnątrz kieszeni poddziąsłowych.

* Chirurgia: sposób operowania porównywalny do skalpela ale ze znacznymi zaletami. Laser gwarantuje bezkrwawy zabieg, pozostawiając “znakomitą widoczność” pola operacyjnego. W niektórych przypadkach interwencje nie wymagają ani anestezji ani zszycia. Ponadto poza działaniem antyseptycznym i biostymulacyjnym użycie lasera redukuje wyzdrowienia w stosunku do chirurgii z użyciem ostrza. Ból pooperacyjny okazuje się mniej dotkliwy w porównaniu z tradycyjnymi metodami.

* Terapia przeciwbólowa: laser znajduje zastosowanie w biostymulacji i terapii znieczulającej. To środek zaradczy dla leczenia niektórych bolesnych patologii, np. wady budowy szczęki. Ma też zastosowanie w korekcji zmian barwy skóry: laser z pomocą specyficznych żeli i specjalnych wiązek (wielki i mały obszar) usuwa plamy i zażółcenie zębów. Laser jest oczywiście najszybszym środkiem w celu uzyskania białego naturalnego koloru zębów.

Umów się na spotkanie

Dziś zadbaj o zdrowie, byś nie musiał o nim marzyć, gdy będziesz w niemocy.

— PLINIUSZ STARSZY