Pedodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem stomatologicznym dzieci.

To rodzice są odpowiedzialni za pielęgnację jamy ustnej w początkowych latach życia dziecka. Regularną higienę jamy ustnej należy rozpocząć jeszcze przed wyrżnięciem się zębów. Najłatwiejszą z metod jest delikatne przemywanie szczęki i żuchwy dziecka nawiniętym wokół palca kawałkiem gazy, nasączonej przegotowaną wodą lub naparem z rumianku. Pozwala to usunąć warstwy osadu. Dodatkowo stanowi doskonały masaż ułatwiający ząbkowanie. Naukę szczotkowania należy rozpocząć około pierwszego roku życia dziecka. Niewielką ilość pasty wprowadzamy dopiero wówczas, gdy dziecko nauczy się płukać jamę ustną i wypluwać wodę.

Od momentu wyrżnięcia pierwszego zęba niezmiernie istotne jest zapobieganie próchnicy. Każdy dentysta dziecięcy powie, że podstawą jest właściwa higiena, oraz odpowiednie nawyki żywieniowe (unikanie podjadania słodyczy miedzy posiłkami). Dodatkowo można zastosować profesjonalne sposoby profilaktyki. W gabinecie polecamy dwie takie metody:

Lakierowanie zębów. Polega na pokryciu wszystkich powierzchni zębów warstwą lakieru zawierającą fluor. Szkliwo młodego zęba (niedojrzała tkanka) łatwiej wiąże jony fluoru, których obecność korzystnie wpływa na dojrzewanie zęba, dzięki czemu zęby stają się bardziej odporne na atak bakterii próchnicotwórczych. Zabieg lakierowania przeprowadza się na zębach mlecznych i stałych w zależności od potrzeby w różnych odstępach czasowych.

Lakowanie zębów. Zabieg lakowania (uszczelniania) polega na zabezpieczeniu bruzd i anatomicznych zagłębień w zębach mlecznych i stałych. Bruzdy mają różne kształty, są głębokie i trudne do oczyszczenia (co sprzyja zaleganiu resztek pokarmowych), a przez to stają się miejscem gdzie najwcześniej powstaje próchnica. Uszczelnienie tych zagłębień jest sprawdzoną i bardzo efektowną metodą zapobiegania próchnicy. Lak stosowany w naszym gabinecie dodatkowo zawiera fluor, dzięki czemu nie tylko mechanicznie (przez blokowanie bruzd), ale także chemicznie zapobiega chorobie.

Lakowanie przeprowadza bezpośrednio po wyrżnięciu zęba, kiedy bruzdy są wolne od ognisk próchnicowych. Obecność laku należy kontrolować co 6 miesięcy aby – jeśli nastąpi potrzeba – uzupełnić brak laku lub wyleczyć próchnice początkową. W przypadku zdiagnozowania ogniska próchnicowego wskazane jest leczenie zębów mlecznych i stałych. Niezmiernie istotne jest wczesne leczenie nie tylko zębów stałych, ale także zębów mlecznych, po to by zapobiegać stanom zapalnym oraz przedwczesnej ich utracie, co może wiązać się z traumatycznym przeżyciem dla dziecka oraz zaburzeniami w wyrzynaniu zębów stałych (wady zgryzu). Leczenie zębów jest przeprowadzane bezbólowo, w znieczuleniu miejscowym. Dla najmłodszych pacjentów posiadamy kolorowe wypełnienia oraz nagrody (wręczane po ukończeniu leczenia), co zwiększa u nich zainteresowanie następnymi wizytami.

Przed każdym zabiegiem wykonujemy przegląd z użyciem kamery wewnątrzustnej jeśli życzy sobie tego Opiekun małego pacjenta. Zapraszamy na wizyty z Państwa pociechami, pamiętając, ze wizyta przebiega miło i sprawnie, gdy współpracują ze sobą trzy strony: mały pacjent, stomatolog i opiekun. Stomatologia dziecięca może być przyjemnym przeżyciem. Regularne wizyty kontrolne zaoszczędzą Państwa czas i stres, a co najważniejsze cierpienia dziecku.

Umów się na spotkanie

Dziś zadbaj o zdrowie, byś nie musiał o nim marzyć, gdy będziesz w niemocy.

— PLINIUSZ STARSZY